top of page
Vyhledat
  • vaclavmachacek

Pietní setkání v Poslanecké sněmovně připomnělo 120. výročí skonu Vůdce národa F. L. Riegra

Pietní setkání v Poslanecké sněmovně připomnělo 120. výročí skonu Vůdce národa Františka Ladislava Riegra

Tisková zpráva, 3. 3. 2023


Na základě iniciativy Podvýboru pro kulturu PSP proběhlo v pátek 3. března 2023 pietní setkání u příležitosti 120. výročí skonu Františka Ladislava Riegra (10. 12. 1818 – 3. 3. 1903), jedné z nejvýznamnějších osobností českého politického a kulturního života 19. století a českého parlamentarismu v rámci Rakouska-Uherska. Setkání proběhlo u busty F. L. Riegra umístěné v přízemí Poslanecké sněmovny.


Tato busta – dar z rodinného majetku Riegrových dědiců – zde byla umístěna v roce 2018 k připomenutí 200. výročí jeho narození, zároveň však jako součást oslav 100. výročí vzniku samostatného státu, na němž měl F. L. Rieger jako politik nespornou historickou zásluhu. Pietní setkání zahájil poslanec Roman Bělor, místopředseda podvýboru pro kulturu a svolavatel akce. Připomněl Riegrův citát, který zdobí státníkovu bustu: „Moci státní povstaly z vůle lidu, ony jsou jen k jeho dobru, ony trvají skrze lid“ a přivítal vzácné hosty. Slovo postupně předal senátorovi Jiřímu Růžičkovi a ministrovi kultury Martinu Baxovi. Poté vystoupil historik Luboš Velek, který je mimo jiné spoluautorem knihy Vůdce národa. František Ladislav Rieger a jeho místo v české politice, kultuře a vědě, a závěrem Václav Macháček – Rieger, majitel zámku Maleč s rozsáhlou expozicí o životě F. L. Riegra a jeho tchána Františka Palackého, jenž byl rodině navrácen v restituci a v roce 2018 otevřen veřejnosti.


Ministr Martin Baxa ve svém projevu podrobně shrnul Riegrovy politické úspěchy a vyzdvihl státníkovy předpoklady pro to, aby se stal vynikajícím politikem. Ocenil rovněž důstojný závěr Riegrovy politické kariéry, který by měl dle ministra sloužit jako inspirace všem politikům. „Žádný neúspěch Riegra nedostal do kolen tak, aby rezignoval na svou motivaci – sloužit a prospívat české společnosti ze všech sil. Ani po konci aktivní kariéry, kdy už neměl možnost působit jako volený politický zástupce, neškodil pomluvami konkurenčním proudům, které jeho stranu převálcovaly.”


„František Rieger nebyl jen spoluzakladatelem moderního českého parlamentarismu. Spolu se svým tchánem Palackým založili i první českou politickou stranu, ale největší zásluhy spočívaly v nezměrné šíři oborů, které svou aktivitou ovlivnil a kde zanechal nesmazatelné stopy,” uvedl Václav Macháček, Riegrův prapravnuk, ve svém projevu. Pietní setkání bylo ukončeno položením květin místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Věrou Kovářovou a starostkou Riegrových rodných Semil Lenou Mlejnkovou.


Kontakt: Natálie Dostálová, asistentka poslance Romana Bělora (dostalovan@psp.cz, 736190127)


39 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page